Růže a šampaňské

Tak to je určitě v pravdě klasická kombinace a oslava třeba nějakého výročí může začít. V kraji Champagne se s růžemi potkáte poměrně často. A to nejen na zahrádkách, ale hlavně na okrajích vinic. Proč tam růže vlastně jsou? Rychlá odpověď by určitě mohla být: „protože je to hezké“. To je sice pravda, ale růže se tam sázejí hlavně proto, že jsou hodně citlivé na napadení škůdci a tak indikují problém ještě dříve, než může dojít k zasažení révy vinné.

Na konci 19. století byla většina révy v kraji Champagne zlikvidována mšičkou révokazem. Původní vinná réva byla nahrazena roubováním odrůd na americkou podnož, která je vůči chorobám odolnější. Zdokonalené technologické postupy a ochrana vinic omezují vliv chorob, ale růže přesto zůstávají jako krásná pojistka.

IMG_2129

Nedaleko opatství Hautvillers, které proslavil hlavně mnich Dom Perignon, můžete hned u cesty navštívit malou galerii růží. Je tam zastoupena celá řada odrůd, věnovaných zajímavým osobnostem či místům. Takže tu najdete třeba růže Edith Piaf, Louis de Funes, Penny Lane, Leonardo da Vinci a další.

IMG_6381

 

IMG_6383