O LANÝŽÍCH, ŠAMPAŇSKÉM A JINÝCH POŽITCÍCH

Takový je titul knihy velkého milovníka Francie, dobrého jídla a pití. Peter Mayle (nar. 1939) je známý anglický spisovatel, který se koncem 80. let 20. století přestěhoval do Francie s odhodláním napsat román. Vznikla kniha Rok v Provenci, která mu přinesla mezinárodní úspěch a získala řadu ocenění. Od roku 2002 je také nositelem Řádu rytíře čestné legie.

Aktuální soubor 25 fejetonů Vás provede po světě bohatství a luxusu. Dozvíte se, kde si pořídit lanýže, co vás čeká, když si dáte šít boty, přečtete si o pravém skládacím klobouku za tisíc dolarů i o sladové whisky.

Protože jsme stránka o šampaňském, určitě nevynechejte kapitolu 16 s názvem „O kouzlení s hrozny“. Najdete zde v kostce všechno důležité o šampaňském od sklizně až po jeho vychutnávání. Rád bych Vám zde představil krátkou ukázku:

„Krajina v Champagne se nedá srovnat s ničím jiným na světě. Není nijak dramatická, po většinu času míjíte jen dlouhé táhlé kopce, ale nikde jinde neuvidíte pětapadesát tisíc hektarů půdy udržovaných s tak puntičkářskou pečlivostí.“

„Kdyby Vám někdo nabídl, abyste zkusil nasát buket šampaňského v jeho formativním období, laskavě ho odmítněte, ceníte-li si svých nosních dutin. Já jsem udělal tu chybu, že jsem se nahnul nad otevřený sud, abych si znalecky přičichl, a téměř jsem z rampy po zádech sletěl do nižšího patra tři metry pod námi. Bylo to jako mít nos plný jehliček.“

 

Příjemné čtení!

 

Peter Mayle: O lanýžích, šampaňském a jiných požitcích.

V roce 2016 vydalo Argo. ISBN 978-80-257-1631-1

 

LANYZE_0001

LANYZE_0002