Světový atlas vína – čtení pro Vás

Když jsem poprvé objevil knihu Světový Atlas Vína (to bylo v roce 2001, vydala Fortuna Print), byl to nezapomenutelný zážitek. Přehledně zpracovaný celý svět, krásné mapy a fotografie a poutavé čtení. Ideální pro někoho, kdo s vínem pomalu začíná a chtěl by získat základní přehled. Rád bych Vám krátce představil jeho aktuální, již sedmé vydání z loňského roku.

Na obálce knihy o rozměrech 24x30x4 cm se díváme na opevněné město Carcassonne (světová kulturní památka UNESCO) v západním Languedocu ve Francii. Je to určitě stylové, protože popisu francouzských vinařských regionů je v knize věnováno více než 100 stran.

V úvodní části knihy si můžeme přečíst základní informace, například jak a kdy víno vzniklo, jaké jsou mezinárodní a národní odrůdy révy vinné, jak je to se škůdci, dále něco o vlivu počasí a o vlastní výrobě a produkci vína. Důraz je kladen i na terroir, tedy celé přirozené prostředí v němž rostliny rostou (mapování půdy na vinohradech se postupem času stalo náročnou exaktní vědeckou disciplínou a pěstitelé si mohou zaplatit vyhotovení půdních map s velmi vysokým rozlišením a na jejich základě si vybrat vhodný pozemek, způsob úpravy jednotlivých parcel a patřičnou odrůdu révy).

Dále se v knize dozvíte i základní informace o skladování vína, jeho podávání a ochutnávání.

Pak už následuje představení jednotlivých vinařských zemí v tomto pořadí:

Francie

Itálie

Španělsko

Portugalsko

Německo

Anglie a Wales

Švýcarsko

Rakousko

Maďarsko

Česká republika a Slovensko

Západní Balkán

Chorvatsko

Slovinsko

Bulharsko

Rumunsko

Země bývalého Sovětského svazu

Gruzie

Řecko

Turecko

Východní Středomoří

Severní Amerika

Jižní Amerika

Austrálie

Nový Zéland

Jihoafrická republika

Asie

 

Pro nás zajímavá oblast Champagne je zachycena na stranách 72-75. Dovolil bych si zde malou část z kapitoly uvést:

„Bylo by samozřejmě přehnané tvrdit, že každé šampaňské je lepší než jakékoli jiné šumivé víno. Nejkvalitnější šampaňské se nicméně pyšní spojením svěžesti, bohatosti, jemnosti, jadrnosti a mírně stimulující nuance, kterou neucítíte v žádném jiném šumivém víně. Hlavní trumf skrývá kraj Champagne pod révovými keři. Křída je měkká hornina, do níž se snadno hloubí sklepy. Dobře zadržuje vodu, poskytuje révě vláhu a zároveň ohřívá půdu.“

Příjemné čtení!

 

Hugh Johnson, Jancis Robinsonová: Světový Atlas Vína

V roce 2015 vydal Slovart

ISBN: 978-80-7391-978-8

 

 

image_15873_19_v1